| | English | हिन्दी | Skip to main content |
Home : Science Promotion : National Science Day : Results of NSD-2019 competitions Last updated on: 05-Mar-2019

Results of NSD-2019 competitions

Spot Painting

CategoryPrizeName
School
A First Manya S. Gowda Poornaprajna Education Centre
A Second ManhaSaheer Amara Jyothi Public School
A Third PaavaniKhattar Presidency School
A Consolation-1 Rayan Global Indian International School
A Consolation-2 Bhavika Kothari Chrysalis High, Varthur
B First Parikshith K. V. Sri Aurobindo Memorial School
B Second Shashi Bhushan Poornaprajna Education Centre
B Third SmrutiSagarKavi Sri Aurobindo Memorial School
B Consolation-1 Saurya Aditya Sahu BGS National Public School
B Consolation-2 SvithiShimjit Presidency School

Essay Writing

Category
Prize
Name
School
B-English First Pranavi. D. A. Prarthana Central School
B-English Second AnoshkaGoswami National Public School, HSR
B-English Third Annette Costa St. Francis Xavier Girls High School
B-English Consolation Manvith H St. Paulís English School
B-Kannada First Gowri T N St. Thomas Public School
B-Kannada Second Ramya S Reddy Lewa English High School
B-Kannada Third Bruhathee S Kaddi Sindhi High School, KK Road
B-Kannada Consolation Arya Sandeep St. Paulís English School
B-Hindi First Deepankar Kodlekere Poornaprajna Education Centre
B-Hindi Second Sreelaksmi Shenoy Gopalan National School
B-Hindi Third Akanksha Sharma Shishya BEML Public School
B-Hindi Consolation Shravya N B Sindhi High School, K K road
C-English First Anoushka Thakur National Public School, HSR
C-English Second Rishik R Pavani Global Indian International School
C-English Third S Sree Ganesh KendriyaVidyalaya, NAL
C-English Consolation Lakshmi G. Joshi V. V. S. Sardar Patel High School
C-Kannada First Lakshmi Kamath V.V.S. Sardarpatel High School
C-Kannada Second Ashwini kumble BGS National Public School
C-Kannada Third Aishwarya V Shetty Prarthana Central School
C-Kannada Consolation Shreehari G Navaratna MES Kishor Kendra High School
C-Hindi First Anshi Mishra KendriyaVidyalaya, NAL
C-Hindi Second Pragathi Panchangam BGS National Public School
C-Hindi Third Kalash Jain Sri Aurobindo Memorial School
C-Hindi Consolation Divya Lahoti Sindhi High School, K K Road

Test of Scientific Temper (CATEGORY C)

Category
Prize
Name
School
C First Arnav Aditya Singh National Public School, HSR
C Second Kiran S Rajapurohit Sindhi High School, KK Road
C Third Ishaan Chaudhary BGS National Public School, Hulimavu
C Consolation-1 Sai Sudheer Presidency School, Kasturi Nagar
C Consolation-2 K Akshith KendriyaVidyalaya, NAL

Extempore Science Elocution

Category
Prize
Name
School
B First Shrivats Bhaskar Patham SishuGriha Montessori and High School
B Second Devika S Nair Presidency School, Bangalore East
B Second Abhay Datta Prarthana Central School
B Third Saathvik S Sundar SishuGriha Montessori and High School
B Consolation-1 Shripurna J Patil Prarthana Central School
B Consolation-2 Sakshi N Prabhakar Sindhi High School, KK Road
C First Atika Zainab St. Paulís English School
C Second Anuradha Shenoy Sri VidyaMandir Education Society
C Third Chandan M Sindhi High School, KK Road
C Consolation-1 Sayali A Paramane Presidency School, Bangalore East
C Consolation-2 Vyjayanthi Prabhu Sri VidyaMandir High School

Science Quiz

Category
Prize
Name
School
C First TejasTanmay Singh
Arnav Aditya Singh
Advik Raj
National Public School, HSR
 
C Second Pavan Kumar Reddy
T Pavan
V Abhishekar Reddy
TejaVidyalaya
C Third Sathwik R Atluri
AnirudhUrs
Ishaan Chaudhary
BGS National Public School
C Consolation Anmol Chauhan
Abhijeet Yadav
Adarsh Raj
Rashtriya Military School

Innovative Ideas

Category
Prize
Name
School
B First Tanvi Kulkarni
Aryan Ramesh
R J Krishanth
Presidency School
Kasturi Nagar
B Second Siddharth Agrawal
Srida Pillai
Vania Sharma
SishuGriha
B Third Aarush Prasad Padhy
Prajwal Kumar K
Yashas S
Oxford Senior Secondary School, JP Nagar
B Consolation Suyash Pandey
Neel Malvi
AnirbanSarkhel
KendriyaVidyalaya NAL
C First TejasTanmay Singh
AdvikRaj
Arnav Aditya Singh
National Public School, HSR
C Second Sai Ajay
Rohit M
Abdul Haleem Ahmed
KendriyaVidyalaya, Malleswaram
C Third Keyura Tata
JayalakshmiChandrashekaranPavithra V Nair
Presidency School, Kasturi Nagar
C Consolation Pranav Shastry M P
Rajat S. Hegde
MalharBagi
Sri VidyaMandir High School

Teachers Event

Prize
Name of Teacher
School
First Suman P Raman Poornaprajna Education Centre
Second Monika Bagchi BGS National Public School
Third GeethaHudge Lewa High School
Consolation-1 Nitin Patil NarkhedeVidyalaya, HRSEC College, Maharashtra

Science Skit

Prize
School
First Presidency School
Second Prarthana School
Third KendriyaVidyalaya, NAL
Consolation BGS National Public School

Budding Artist

Name
School
Dharikashree Prarthana Central School
RiddhimaGoojer KendriyaVidyalaya, NAL

Dr. K Kasturi Rangan AWARD FOR BEST ESSAY

Category-B Anoushka Upadhyay Gopalan National School
Category-C PranjaliHebbar Cluny Convent School

INSARM AWARD FOR INNOVATIVE IDEAS

Categroy-C Utkarsh Singh Sindhi High School, KK Road

PRIZE FOR BEST PERFORMING SCHOOL: National Public School, HSR School