| | English | हिन्दी | Skip to main content |
Home : Science Promotion : National Science Day : Results of NSD-2018 competitions Last updated on: 06-Mar-2018

Results of NSD-2018 competitions

Spot Painting

CategoryPrizeName
School
A First SHRI HARIDHRA Oxford Secondary School
A Second Avani Pujari Sishu Griha
A Third Niharika S G Kendriya Vidyalaya, NAL
A Consolation-1 Srujan A Poorna Prajna Eductation Centre
A Consolation-2 Chiranth Prasad B Kendriya Vidyalaya, NAL
B First Prathamesh A Sr I Vidya Mandir Education Society
B Second K Sanjana Shenoy Oxford Senior Secondary School
B Third Sameeksha T C Chethana Vidya Mandira
B Consolation-1 Kavya K M Sindhi High School
B Consolation-2 Anusha Roy Oxford Senior Secondary School
B Budding Artist-1 Isha Chaudhury National Public School
B Budding Artist-1 Shreya Panda BGS National Public School

Essay Writing

Category
Prize
Name
School
B-English First Sampada Guha National Public School, HSR Layout
B-English Second K Varshita Ravindra Bharati Global school
B-English Third Sakshi Vinayak Nayak Sri Aurobindo Memorial School
B-English Consolation Akash B A Ravindra Bharati Global
B-Kannada First Sreehari G Navaratna MES
B-Kannada Second Bhoomi A Sindhi High school
B-Kannada Third Saakshi M Gurukul school
B-Kannada Consolation Khushi Maganur Carmel School 
B-Hindi First Arya Tendolkar Sishu Griha Mont & HS
B-Hindi Second Harshit Raj Kendriya Vidyalaya, KR Puram
B-Hindi Third Kasak Agarwal BGS, National Public School
B-Hindi Consolation Prithika Manikandan Presidency School, Kasturinagar
C-English First Pranjali Hebbar Cluny convent HS, Jalahalli
C-English Second Arundathi Vijay Sisugriha Mont & HS
C-English Third Aruma Bhattacharya Ryan International school
C-English Consolation Pranav S Kumar St Peters school
C-Kannada First Ashwini Kumble BGS National Public School
C-Kannada Second Dhanushree, V MLA High school
C-Kannada Third Shreya Ramesh Sisu Griha
C-Kannada Consolation Nitish G Hande Sri Vidya Mandir high school
C-Hindi First Kanishka Mehta Sindhi Highschool
C-Hindi Second Purvy Gohilot BGS National Public School
C-Hindi Third Umang Sishu Griha Mont & High School
C-Hindi Consolation Shravani K. KK English High School

Test of Scientific Temper (CATEGORY C)

Prize
Name
School
First MEGHA KATTIMANI Cluny Convent High School, Jalahalli
Second DEVAVRATH S BGS National Public School
Third ANUJ VERMA Delhi Public School Blr East
Consolation-1 MAITRI P TADAS Cluny Convent High School, Jalahalli
Consolation-1 SAI SHASHANK MUKHEERA Ravindra Bharathi Global School

Extempore Science Elocution

Category
Prize
Name
School
B First Sakshi C Choradia Sindhi High School, Kumar Krupa Road
B Second Devika S Nair Presidency School, Kasturinagar
B Third Anisha U St. Paul's English School, J P Nagar
B Consolation-1 Sistla Sree Ganesh KV NAL, Jeevan Bheema Nagar
B Consolation-2  Rusha V Bhandary Sri Aurobindo Memorial School, BSK II Stage
B Consolation-3  Mrinal Jain National Public School, HSR Layout
B Consolation-4  Achintya Mathur Freedom International School, HSR Layout
C First Ishmita Menon New Horizon Gurukul, Marathahalli
C Second Anuradha Shenoy Sri Vidya Mandir High School
C Second Anushka Amit Umarani Sri Chaitanya Techno School, Horamavu
C Third Sharanya Venkatesh Sindhi High School, Kumar Krupa Road
C Consolation-1 Arnav Aditya Singh NATIONAL PUBLIC SCHOOL, HSR Layout
C Consolation-2 Purvy Gohilot BGS NATIONAL PUBLIC SCHOOL

Science Quiz

Prize
School
First BGS National Public School
Second Sri Aurobindo Memorial School, BSK II Stage
Third National Public School, HSR layout
Consolation Poorna Prajna Eductation Centre

Science in Action

Category
Prize
Name
School
B First Sarvesh Prabhu Sindhi High School
B Second Arjyo Dutta National Public School, HSR layout
B Third Joshua Raji Joseph Oxford Senior Secondary School
B Consolation-1 Jaideep Jai Kumar National Public School, Rajajinagar
B Consolation-2 Advaith S Kumar Vagdevi Vilas School, Marathahalli
B Consolation-3 Manyu Mehendale New Horizon Public School
C First Megha Kattimani Cluny Convent High School
C Second Shashwat Mistry Nayana Olympiad School
C Third Arnav Aditya Singh National Public School
C Consolation-1 Sathwik R Atlur BGS National Public School, HSR layout
C Consolation-2 Kiran J Rajpurohit Sindhi High School
C Consolation-3 Akshith K Kendriya Vidyalaya, NAL

Innovative Ideas (Team Event )

Category
Prize
School
B First Presidency School , Kasturinagar
B Second Sishu Griha
B Third National Public School, HSR
B Consolation KENDRIYA VIDYALAYA, K.R.PURAM
C First National Public School, HSR Layout
C Second RYAN INTERNATIONAL SCHOOL, KUNDALAHALLI
C Third Sri Vidya Mandir High School
C Consolation-1 Gurukul High School
C Consolation-2 BGS NATIONAL PUBLIC SCHOOL

Teachers Event

Prize
Name of Teacher
School
First Ms.Shailaja Manikandan Sishu Griha Montessori and High school
Second  Ms. Hajra Shaik Kendriya Vidyalaya, NAL
Third  Ms.Deepa L.R St.Peter's school
SPECIAL MENTION (equivalent to 3 rd psn) Ms.Nikhitha.C Society for Space Education, Research and Development
Consolation-1 Ms. Satyavani I V Ryan International School

Dr. K Kasturi Rangan AWARD FOR BEST ESSAY

Category-B Sampada Guha NPS, HSR Layout
Category-C Pranjali Hebbar Cluny convent HS, Jalahalli

INSARM AWARD FOR INNOVATIVE IDEAS

Categroy-C SHREYA BHAT BGS NATIONAL PUBLIC SCHOOL

PRIZE FOR BEST PERFORMING SCHOOL: BGS National Public School